Hakkımızda

Uzun yıllar helva üretimi ile üretim sektöründe faaliyet gösteren kökleri 1888 yılına dayanan Helvacızade Şirketler Grubu, ismini ailenin soyadından almaktadır. 1950’li yıllarda ise perakende ürün dağıtımı ve toptan gıda işlerini de iş alanlarına eklemiştir.

Prensip olarak kazandıklarını yatırıma dönüştüren Helvacızade firması, Kasım 1989’da temeli atılan ve 25 Ekim 1991 tarihinde tamamlanan 24000 m2 açık, 6000 m2 kapalı alan üzerine yağ fabrikası kurmuştur. Yağ fabrikası yılda 20000 ton kapasite ile üretime başlamıştır.

1994 yılında Danimarka, Almanya, İsveç, Belçika, Azerbaycan, Kazakistan, Türkmenistan, Tacikistan, Gürcistan ve Suudi Arabistan gibi birçok ülkeye ihracata başlamıştır.

Piyasadaki talep doğrultusunda eklenen tesisler ile 2003 yılında yıllık 130 bin ton üretim kapasitesine çıkarılmıştır. Kapasite artışı ile tesiste 24 çeşit bitkisel yağ üretimi yapılabilmektedir. Helvacızade tesisleri günümüzde 102 bin m2 açık 50 bin m2 kapalı alan üzerinde faaliyetlerini sürdürmektedir. PLC otomasyon sistemi sayesinde insan hatasından bağımsız ileri ve kapsamlı teknoloji kullanılarak üretim el değmeden gerçekleştirilmektedir. Ayçiçek yağı, Zeytinyağı, Mısır Yağı, Soya Yağı, Kanola Yağı, Pamuk Yağı, Fındık Yağı ve bitkisel karışım yağ üretimi yapılmaktadır.

1991 yılından beri Ayçiçek yağı üretmekte olup, 2002 yılında fındık yağı ve 2003 yılında ise mısır ve zeytinyağını ürün yelpazesine katmıştır. 2007 yılında Miksvit ve Soyalin ürünlerini de ekleyip, yurt içi ve yurt dışı fuarlara da katılım göstererek, iç ve dış piyasada iş hacmini geliştirmiştir. Birçok ilke imza atan Helvacızade Şirketler Grubu, 2008 yılında da Türkiye’de ilk kez fıstık yağı üretimini gerçekleştirmiştir.

Helvacızade Şirketler Grubu olarak ulaşılan son nokta ise; EFQM (European Foundation of Quality Management – Avrupa Kalite Vakfı) mükemmellik modeli olmuştur. Aynı zamanda Türkiye’de bu modele dahil olan ilk yağ fabrikasıdır. EFQM mükemmellik modelinde yer alan kriterleri organizasyonun hedefleri doğrultusunda tasarlayıp yapılandırdıktan sonra, şirket bünyesinde uygulamaya konulmuştur.

Bitkisel yağlardaki engin tecrübesine ilaveten, 1999 yılında başlayan ve 5 yıl süre ile 60 kişiden oluşan bir bilim kurulunun yürüttüğü Ar-Ge çalışmaları (Ege Üniversitesi İlaç Geliştirme ve Farmakokinetik Araştırma Uygulama Merkezi ARGEFAR işbirliği) ile sağlıklı yaşamı destekleyen bitkisel ürünler geliştirilmiştir. Zade Vital markası ile, 23 çeşit soğuk pres ve 16 çeşit organik soğuk pres olmak üzere 170’den fazla form seçeneğini 2012 yılı Mart ayından itibaren doktor ve eczacılarla buluşturmuştur. Türkiye’nin ilk sağlıklı yaşam markası olan Zade Vital, bugün değerli bitki, meyve ve tohumları “cold press” yöntemiyle 106 farklı çeşit ve 501 form ile üretebilmekte olup, çıkardığı ürünlerle 22 bine yakın eczanede tüketicisiyle buluşmaktadır.

Konya’daki Zade tesislerinde; Doğal Ürünleri Araştırma Uygulama Merkezi DUAMER’i kuran Helvacızade, 2013 yılında 85000 m2 alan içerisinde 2500 m2 lik araştırma uygulama merkezini de endüstriye kazandırmıştır. Ayrıca Helvacızade; Türkiye’de ilk kez ‘geleneksel bitkisel tıbbi bir ürünün Sağlık Bakanlığı’ndan ‘beşeri tıbbi ürün’ ruhsatı alma başarısını elde etmiştir. 2015 yılında faaliyete geçen Zade Vital Ar-Ge ve Üretim tesisleriyle, GMP (Good Manufacturing Practices / İyi üretim Uygulamaları) standartlarında üretim yapabilen, Avrupa’nın en büyük yumuşak kapsül üretim tesisi olarak kurulmuştur.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından, 1 Eylül 2015 tarihinde Türkiye’nin 200. Ar-Ge Merkezi olarak belgelendirilen Zade & Zade Vital İbn-i Sina Ar-Ge Merkezi’nde Zade ve Zade Vital markaları için besin destekleri üretilmekte, gıda ve ilaç alanında yeni ürün geliştirme ve patent alma işlemleri gerçekleştirilmektedir.

İstanbul’da bulunan genel merkezi, Konya’da faaliyet gösteren Zade & Zade Vital Üretim ve Ar-Ge merkezleri ile bitkisel yağ ve doğal besleyici gıda takviyeleri üretimi gerçekleştiren Helvacızade Şirketler Grubu; 7 tesis ve 300 çalışanı ile Türkiye’nin en büyük 500 sanayi kuruluşu arasında yer almaktadır. Günümüzde 5 kıtaya ve 85’den fazla ülkeye ihracat gerçekleştiren Helvacızade, 19 kalite ve sistem sertifikasyon belgesi ile üretim yapan ilk ve tek kuruluştur. Helvacızade gelecek yatırımlarını sürdürmeye devam ederken, yenilikçi ve yüksek teknolojili ürünleri geliştirerek, Zade ve Zade Vital markaları ile müşteri ve tüketicilerine sunmaya devam etmeyi hedeflemektedir.